ASSOCIATION REPRESENTATIVES AND

THE REPRESENTATIVE ASSEMBLY

Association Representatives (also referred to as Building Representatives) are elected at the building level to serve the needs of the members and represent the association.  Building representatives represent the Association in the building they represent; keep the members informed about Association news and activities through monthly 10 minute meetings; support and advocate for members in their buildings; assist with the annual membership drive; attend regular and special meetings of the Representative Assembly.  Association Representatives attempt to resolve grievances at the building level through collaborative problem solving with the building administrator and, if unable to resolve these issues at the building level, to assist in the formation of formal grievances. 

 

The Representative Assembly (RA) is compromised of the Executive Committee members and the Association Representatives.  Regular meetings of the RA are held monthly, generally on the 1st Wednesday of the month, throughout the school year.  As the legislative body of the Association, the Representative Assembly hears and acts upon reports from the Executive Committee, the Executive Officers, and committees of the Association; passes upon and approves an annual budget and sets membership dues for the Association; employs a staff for the efficient management of the Association and adopts personnel policies governing them; formulates other policies as needed; projects programs of activity; makes appropriations; and establishes special services to be offered by the Association.

Newton Early Childhood Program (Preschool)

Rebecca Maxfield

Ashley Raven

Ed Center

Corinne Popp, Springboard

Steve Martin, Central High

TBD, At Large

Unit B (at large):

Jamin Bercaw, Oak Hill Middle School

Deana Lew, Ed Center

Unit C (at large):

Valerie Brunache Lewis, Countryside Elementary

Lindsay Pearlstein, Lincoln-Eliot Elementary

TBD (up to 5 from elementary and middle schools)

Unit E (at large):

Tony Sbordone, Administrative Support Staff

TBD

Related Service Providers:

Joe Barrett, Ed Center

Middle Schools

 

Bigelow

Michael Burtch, Terry Kitchen, Jean Singers

Brown

Elana Cutler, Isaiah Davidson-Weiss, Rachel Heep

 

Day

Linda Kincaid, Roland Moffitt, Melissa Thomas

 

Oak Hill

Daniel Arroyo, Caleb Cutler, Carol Kappel

 

High Schools
                                       

Newton North

Unit A: Erin Dalbec, John Fitzgerald, Emily Lewis, Mike Schlegelmilch, TBD

Unit B: Greg Drake, Heather Hotchkiss

Unit C: Christian Collins, TBD

Newton South

Unit A: John Curley, Jeremiah Hill, Sheree Russo, Kyle Stark, TBD

Unit B: Alex Kraus

Unit C: Judy Antonellis, Addrene Coney

Elementary Schools

                                   

Angier

Kaitlin Fetzer, Fran Rametta

Bowen

Sharon Lipman, Neftalie Torres

 

Burr

Vanessa McMahon, Sarah Field

 

Cabot

Olivia Bernow, Kate Foley

 

Countryside

Rachel Bikofsky, Suzanne Szwarcewicz

 

Franklin

MaryJane Boudreau, Melissa Chiozzi

 

Horace Mann

Lori-Ann Akdag, Emily Bard, Sarah Thorne

 

Lincoln-Eliot

Ariana Foster, Lynn Penczar

 

Mason Rice

Donna Devaney, Adele Haratsis

 

Memorial Spaulding

Cindy Basso, Kim Hyland

 

Peirce

Brett Arrone, Kelly Champagne

Underwood

Ernesto Hernandez, TBD

Ward

Rachel Ritchie, Maria Sullivan

 

Williams

Stacey Crocker, Eric Ritter

 

Zervas

Becky Kinney, Michael Stern

MTA/NEA Representatives

                                   

MTA Director, District 18

Kelly Henderson, Newton South High School

NEA Director

Zena Link, Newton South High School

MTA Field Representative

Jason Leto

MTA New Member Liasion

Ariana Foster, Lincoln-Eliot Elementary